Buhar jeneratörü seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Islak zemin malzemeleri ile kaplanmış, kapalı ve buhar üniteleri ile beslenip buharla banyo alınabilen odaları buhar odası olarak tanımlayabiliriz. Islak zemin malzemesi kullanılmadan termoplastik malzemeler kullanılarak üretilen ve aynı amaca hizmet eden prototip kabinleri de buhar kabini olarak nitelendirebiliriz. Genelde bir buhar odasının en önemli unsuru buhar ünitesidir.
Buhar Ünitesi kullanım kolaylığı, işletme maliyeti  ve  güçlü  bir  servis  hizmeti  ile  değerlendirilmelidir.
Bir  buhar  ünitesinin  en  önemli  parçası  rezistanslarıdır. Rezistansın montaj ve demontajı kolay olmalıdır. Uzun ömürlü olmalıdır.
Ünitenin su kazanı kolay temizlenebilecek tarzda olmalıdır. Kullanılan suyun kireç etkileri önceden alınacak tedbirlerle asgariye indirilmelidir. Böylece işletme maliyeti düşürülebilir.
İlk  kurulum, çalıştırma  ve  kullanım  sonrası  üretici  firmanın  tavsiye  ve  önerileri  dikkate  alınarak  cihazın ömür grafiği yükseltilir.
Dezenfeksiyon buharın bulunduğu ortamlarda bir kat daha önem kazanmaktadır. Bakteri ve mantarların üremesi için buhar bulunan ortamlar son derece elverişlidir. Buhar odası ve kabinlerinin dezenfeksiyonu çok önemlidir. Buhar banyosu öncesi ve sonrası hijyenik bir ortam oluşturulması sağlık açısından gereklidir.