Sauna sobası ne kadar elektrik harcar?

Sauna sobasının tükettiği elektrik ve maliyetini hesaplayalım.

Öncelikle yeni bir sauna yaptıracaksanız kaç kWh gücünde sauna sobasına ihtiyacınız olduğunu hesaplamak için www.zirvesauna.com bağlantısına tıklayınız. Burada bulunan Sauna sobası kWh Hesabı bölümünden saunanızın uzunluk, genişlik ve yükseklik bilgilerini girerek Hesapla butonuna tıklayınız. 

1,5 mt genişlik, 1 mt uzunluk ve 2 mt tavan yüksekliğine sahip bir sauna için 3,4 kWh sauna sobası almaya karar verdiğimizi düşünelim. 

Özet olarak 3,4 kWh gücünde sauna sobasını yılda 9 ay, haftada 2 defa ve her defasında 2 saat kullanacağımızı öngörürsek aylık elektrik tüketimimiz 54,40 kWh ve yıllık tüketimimiz ise 489,60 kWh olacaktır.

Parasal olarak yıllık tüketimimizin kaç lira olduğunu tespit etmek için birim elektrik fiyatını yıllık ya da aylık kWh ile çarpmamız gerekecektir.

Diğer taraftan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) yapılan açıklamada 1 Ocak 2022 itibarıyla kademeli tarife uygulamasına geçildiği bildirildi. Buna göre mesken aboneleri için aylık 150 kilowatta kadar tüketim miktarları için fiyat 1,37 TL / kilowatt; 150 kilowattın üstündeki kısım için ise 2,06 TL/ kilowatt oldu.

Hesaplamaların 2022 yılından itibaren tüketim miktarına göre birim fiyatlarının 1,37 ya da 2,06 çarpılması suretiyle yapılması gerekmektedir.